Trieda 2.A sa zapája do súťažných úloh z časopisu Vrabček. Matúšovi Badžgoňovi sa pošťastilo vyhrať v októbrovom čísle.
Srdečne blahoželáme!
Mgr. Andrašková Martina
Trieda 2.A sa zapája do súťažných úloh z časopisu Vrabček. Matúšovi Badžgoňovi sa pošťastilo vyhrať v októbrovom čísle.
Srdečne blahoželáme!
Mgr. Andrašková Martina
Dňa 1. decembra si každý rok pripomíname „Svetový deň boja proti AIDS“. Na našej škole sme si pripli červené stužku práve dnes 8.12.2024.
Symbolom celoslovenskej kampane je červená stužka. Tým sa snažíme upozorniť na problém HIV a zároveň chceme vyjadriť solidaritu s ľuďmi, ktorí trpia chorobou AIDS.
PaedDr. Gabriela Kolenová, koordinátor prevencie
Počas novembra deti v ŠKD postupne prinášali svoje obľúbené knihy. Vzájomným čítaním a prerozprávaním príbehov sme rozvíjali čitateľskú gramotnosť, čítanie s porozumením a kladný vzťah ku knihám. Knihy, ktoré sme prečítali deti nakoniec ilustrovali.
V stredu 29. novembra 2023 naši deviataci navštívili Národnú radu SR. V sprievode pracovníka NR SR pána Adamišina sme si pozreli vnútorné priestory parlamentu. Prehliadku sme začali vo vestibule pri štátnych symboloch a buste J.M.Hurbana. Na prvom poschodí sme si pozreli olejomaľby na dreve od slovenského autora pána Albína Brunovského. Následne sa žiaci presunuli na balkón do rokovacej sály, kde naživo mohli sledovať hlasovanie o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra. Následne prišiel medzi nás pán poslanec Podmanický, ktorý so žiakmi diskutoval na aktuálne témy a porozprával im o svojej práci. Žiaci mohli klásť otázky súvisiace s činnosťou parlamentu, poslancov a tak sa dozvedieť rôzne zaujímavé informácie zo života parlamentu. Mali sme šťastie vidieť výmenu prezidentskej stráže. Zaujímavým bolo aj stretnutie s mladým redaktorom RTVS – Timotejom Píšom, ktorý zaujímavo porozprával o svojej práci v televízii, o spracovávaní príspevkov do hlavného spravodajstva. Okrem NR SR, ktorá bola cieľom našej cesty, žiaci navštívili Bratislavský hrad so sochou kráľa Svätopluka a jeho maličké, ale krásne barokové záhrady, ďalej historickú časť Bratislavy, Pomník židovským obetiam holokaustu, Dóm sv. Martina, napr. videli Prezidentský palác, Primaciálny palác, historickú budovu Slovenského národného divadla, prešli sa pod Michalskou bránou, námestím SNP, kde sa odohrali udalosti novembra 1989. Prešli sme historickou časťou Bratislavy na Hlavné námestie, kde sa konali vianočné trhy, zastavili sme sa pri Univerzite Komenského a popri Dunaji sme sa presunuli k novému Národnému divadlu. Hoci bolo chladné počasie, na tento deň budeme dlho spomínať.
Mgr. Blanka Šamajová, PaedDr. Martin Pakanec
Naši ôsmaci a deviataci chcú byť vzdelanejší, preto podnikli 24. októbra 2023 zaujímavú exkurziu. Ako prvú sme navštívili jaskyňu Driny. Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií Malých Karpát. Nachádza sa v Smolenickom krase juhozápadne od Smoleníc. Leží na území Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Vchod do jaskyne na západnom svahu vrchu Driny je v nadmorskej výške 399 m a tak sme trošku išli do kopca, ale žiaci to výborne zvládli. V Modre sme navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra s pamätnou izbou, ktorá je autentickým miestom, kde Ľudovít Štúr strávil posledné chvíle svojho života po nešťastnom zranení. Expozícia Ľudovít Štúr a moderné Slovensko je druhou stálou expozíciou múzea počas jeho 50-ročnej existencie. Výstavnými prvkami sa snaží priblížiť atmosféru a prostredie, v ktorom sa pohyboval Štúr a jeho súčasníci. Predstavuje i odevy, v akých chodili ľudia danej doby v mestách po ulici. Našich žiakov okrem pútavého výkladu zaujali aj interaktívne hry, ktoré sa snažia zábavnou formou priblížiť život Ľudovíta Štúra aj mladej generácii. Pani sprievodkyňa nás pútavou formou oboznámila s mnohými zaujímavými faktami zo života štúrovcov, z ktorých nie všetky sú verejnosti známe a popritom sme si mohli pozrieť zaujímavé exponáty, portréty, informačné tabule, dokonca si skúsiť aj interaktívnu hru na dotykovej obrazovke. Z malebnej Modry sme napokon vyrazili ďalej na severozápad, aby sme preskúmali ďalšie krásne miesto v tomto kraji – hrad Červený Kameň. Pri vstupe do hradu nás privítala sympatická mladá sprievodkyňa, stručne nás oboznámila s históriou hradu a potom sme už prechádzali dvadsiatimi štyrmi bohato zariadenými miestnosťami. Obdivovali sme salóny, dámske i pánske spálne, jedáleň i rytierskou sálu, kde sme si prezreli inštaláciu dobového interiérového zariadenia šľachty od obdobia renesancie po obdobie secesie. Mnohí z nás navštívili tieto miesta po prvý raz a zhodli sme sa na tom, že na Slovensku je množstvo zaujímavých lokalít, ktoré sa oplatí vidieť. Edukačný cieľ exkurzie sme splnili, šťastlivo sme sa plní poznania a zážitkov vrátili domov.
Mgr. Michaela Sloviaková, PaedDr. Martin Pakanec
K najdôležitejším symbolom predvianočného obdobia patrí adventný veniec. Navodzuje slávnostnú atmosféru, napĺňa srdcia radostným očakávaním Vianoc. Toto nastávajúce obdobie sme si tiež v piatok 1.12.2023 pripomenuli krásnou aktivitou CVČ. Zástupcovia tried spolu so svojimi triednymi učiteľmi si na tvorivom popoludní vyrobili svoj vlastný adventný veniec, ktorý bude zdobiť ich triedu v tomto predvianočnom čase. Tvorivosť a úsilie každej skupinky prinieslo krásny výsledok.
Mgr. Zuzana Haluščáková, vedúca CVČ
Aj tento rok môžete potešiť vianočným prekvapením v krabičke od topánok. Pripravenú krabičku doneste v termíne od 28.11. do 8.12.2023 vždy cez veľkú prestávku do kabinetu fyziky p. uč. Kolenovej.
Do krabičky môžete zabaliť:
- niečo na hygienu (sprchový gél, šampón,...)
- niečo slané (pochutiny...)
- niečo sladké (káva, čaj, perník, keks,...)
- niečo na voľné chvíle (pastelky, kvarteto,..)
- niečo na potešenie (časopisy- aj staré, omaľovánky,...)
Vianočné krabičky budú odovzdané do „Centra sociálnych služieb v Horelici“.
Ďakujeme
Európsky týždeň boja proti drogám si pripomíname každý rok vždy tretí novembrový týždeň. Jeho zámerom je upriamiť pozornosť verejnosti a žiakov na význam prevencie v boji proti drogám a zároveň aj zvýšiť povedomie o legálnych a nelegálnych drogách.
V rámci tohto týždňa sme na našej škole privítali pracovníčky Úradu verejného zdravotníctva v Čadci. Pre jednotlivé ročníky na 2. stupni si pripravili prednášky. Žiaci 6. ročníka sa dozvedeli o poruchách príjmu potravy. Rozprávali sa o bulímii a anorexii, ako dôležité je všímať si jeden druhého a spozornieť, keď sa kamarát príliš zameriava na počítanie kalórií alebo má výkyvy nálad. Tému drogových závislostí rozoberali siedmaci. O závislostiach – látkových a nelátkových - diskutovali aj deviataci. Je dôležité vedieť o týchto témach, aby žiaci nemali skreslené informácie. Preto by sme chceli poďakovať ÚVZ v Čadci za spoluprácu a za prednášky, ktoré sú pre žiakov veľmi obohacujúce.
PaedDr. Gabriela Kolenová, koordinátor prevencie
V predvečer sviatku sv. Martina 10.11.2023 CVČ pri ZŠ s MŠ v Staškove zorganizovalo Lampiónový sprievod sv. Martina. Tradícia sprievodov je inšpirovaná priateľským gestom sv. Martina, ktorý sa podelil na ceste s chudobným o svoj plášť, čím v ňom zapálil svetlo nádeje a lásky.
Cesta nášho sprievodu začala pri škole, kde nám sv. Martin porozprával o svojom živote. I keď počasie nebolo úplne priaznivé, deti so svojimi rodičmi sa nedali odradiť . Asi stovka účastníkov sa vybrala cestou od základnej školy okolo škôlky na Vyšnom konci popri rieke Kysuca. Ich kroky smerovali ku kostolu, kde bola predstavená legenda sv. Martina. Žobrákov i sv. Martina nám zahrali členovia hudobno – divadelného záujmového útvaru. Sprievod bol ukončený spoločnou modlitbou v kostole.
Vydať sa do tmy s lampiónom v ruke spolu s rodičmi či kamarátmi bolo pre všetkých zážitkom.
Mgr. Zuzana Haluščáková, vedúca CVČ
Projekt je zameraný na vzájomnú výmenu záložiek, ktoré si žiaci vyrobili pre deti z vybranej školy, aby si navzájom urobili radosť.
Tento rok sme si vymenili záložky so žiakmi zo ZŠ Jána Palárika Majcichov.
9. novembra mali žiaci 9.ročníka hodinu dejepisu trochu nevšednú. Vysádzali totiž na školskom dvore cibuľky žltých krokusov. Každý žiak symbolicky zasadil 1 cibuľku, čím sme sa opäť zapojili do projektu Krokus/Šafran.
Projekt je realizovaný v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry a je vzdelávacím programom.
Cieľom projektu je pripomienka približne 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Na počesť ich pamiatky sadia žiaci cibuľky žltých krokusov, ktoré kvitnú približne v dobe Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené v priebehu nacistických perzekúcií nosiť. Keďže holokaustom bola zasiahnutá väčšina krajín EÚ tento projekt upozorňuje žiakov na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe náboženského presvedčenia, s ktorým sa môžeme stretnúť i dnes.
Dokiaľ nám krokusy vykvitnú, budeme sa počas hodín dejepisu oboznamovať s témou holokaustu a absolvujeme aktivity na podporu prosociálneho správania, vzájomnej tolerancie, úcty a rovnocennosti v právach i slobodách. Veríme, že projekt v žiakoch zanechá hlbokú stopu a aj sami budú šíriť myšlienky tohto krásneho projektu.
Mgr. Zuzana Haluščáková
Dňa 6.11.2023 sa uskutočnila v ŠKD "Šarkaniáda". Deti si priniesli veľa pestrofarebných šarkanov, ale aj sa pokúsili vyrobiť vlastných. Kedže fúkal priaznivý vietor a svietilo slnko, podujatie sa vydarilo.
Október je mesiac, kedy sa pani jeseň začína naplno ukazovať a prejavovať. Zafarbuje listy a ponúka nám rôzne prírodniny, z ktorých sa dajú vytvoriť krásne dielka.
Dňa 27. 10. 2023 sa uskutočnila v našej škole výtvarná aktivita pre žiakov
z 1. – 4. ročníka. Deti za pomoci pani učiteliek z I. stupňa ZŠ vyrábali jesenné obrazy, na ktorých znázornili, ako si predstavujú „PANI JESEŇ“ a jej pomocníkov „JESENNÝCH ŠKRIATKOV“. Na tvorenie použili najmä listy, gaštany, šišky, šípky, trnky a iné prírodniny. Počas tejto výtvarnej aktivity sa deti učili k vzájomnej spolupráci a rešpektovaniu iných predstáv. Kreatívne jesenné čarovanie s prírodninami sa deťom veľmi páčilo. Naše zhotovené „PANI JESENE A ŠKRIATKOVIA“ sa stali súčasťou jesennej výzdoby našej školy a pripomínajú nám, že máme byť vďační za dary prírody.
PhDr. Daniela Kováčiková
koordinátor pre ENV
V piatok, v skorých ranných hodinách čakali našich žiakov dva autobusy spoločnosti DanzaTrans. Cieľ cesty bol jasný, hlavné mesto Bratislava. Štvrtáci, piataci a siedmaci spoločne s vyučujúcimi dorazili do Bratislavy, kde ich čakal bohatý celodenný program. Presúvali sme sa popri rieke Dunaj a po ceste sme mohli vidieť nielen historické, ale aj moderné budovy mesta. Spoločné fotenie pri budove Národnej Rady SR ako aj fotenie na nádvorí Bratislavského hradu boli pre nás samozrejmosťou. Kultúrny program exkurzie sme začali v novej budove SND, kde sme sa zúčastnili na opernom predstavení z tvorby slávneho českého skladateľa Antonína Dvořáka pod názvom „Čerta a Káča“. Celé predstavenie nás všetkých ohromilo svojou profesionalitou, spracovaním, choreografiou, ale taktiež akrobaciou účinkujúcich a prepracovanými kostýmami. Po dychberúcom kultúrnom zážitku sme sa presunuli na dve zaujímavé miesta. Jedným z nich bolo Slovenské národné múzeum, ktorého súčasťou je Prírodovedné múzeum. Žiakov očarila bohatá paleontologická expozícia, mineralogická expozícia s prekrásnymi zbierkami minerálov a expozícia „Človek v čase a priestore“.
Druhým miestom exkurzie bolo Zážitkové centrum vedy „Aurelium“, kde sa zábava prelína s učením a vedecké poznatky sú skryté v zábavných experimentoch. Presvedčiť mládež, že aj veda môže byť zábavná a vzbudiť v nich záujem o otázky týkajúce sa vedy sa podarilo.
Exkurziu sme zakončili krátkou prestávkou na občerstvenie a hoci trochu vyčerpaní, ale nabití novými informáciami a skúsenosťami, sme sa šťastne vrátili vo večerných hodinách domov.
O hladký priebeh exkurzie sa postarali:
Mgr. M. Sloviaková, PaedDr. M. Pakanec, Mgr. J. Janíková, Mgr. A. Kožáková, Mgr. I. Chrobáková
Členovia Hudobno-divadelného záujmového útvaru si stihli pripraviť za uplynulý mesiac už prvé predstavenie s názvom Rozprávka o krajine Rozprávkovo. Zahrali ho v piatok 3.11.2023 pre žiakov ŠKD. Na mladých hercov sa prišli pozrieť i niektorí rodičia. Do hry sa zapojili i p.učiteľky, ktoré s nimi divadielko nacvičili. Všetci účinkujúci boli odmenení hlasitým potleskom.
Mgr. Zuzana Haluščáková, vedúca CVČ
Powered by aSc EduPage