Spoločenskovedná predmetová komisia v spolupráci s neziskovou organizáciou Post Bellum pripravila pre ôsmakov a deviatakov zážitkové workshopy.
Prvý workshop, nazvaný ,,Rozhodovanie“, otvoril u deviatakov v stredu 18. septembra 2019 tému nútenej migrácie, xenofóbie a rasizmu. Deviataci mali možnosť ,,prežiť na vlastnej koži“ postupnú premenu spoločnosti v období 30. rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Cez životný príbeh mladej Židovky Evy im lektori priblížili, ako dokážu politické podmienky ovplyvniť život jednotlivca, ktorý musí následne prijať dôležité rozhodnutia. Workshop v dobových reáliách umožnil žiakom osvojiť si určené úlohy – stať sa členmi politických strán, rozhodovať o osudoch iných a niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.
Worksop ,,Deň, kedy sa mlčalo“ bol určený pre ôsmakov a lektori pokračovali v dňoch 19. – 20. septembra 2019. Zamerali sa na tému premeny slovenskej dediny počas kolektivizácie, nastolil otázku, či je v poriadku snažiť sa odstraňovať nespravodlivosť pomocou toho, že skôr privilegovanej menšine sa odoberú základné práva, majetok, slobodu a prípadne aj život. Počas tvorivých dielní sa žiaci ôsmych ročníkov zoznámili ,,na vlastnej koži“ s témami kolektivizácie a znárodňovania na slovenskom vidieku v 50. rokoch 20. storočia. ,,Presunuli sa v čase“ do oravskej dediny – Mútne. Každý jeden žiak dostal rolu, do ktorej sa musel vžiť, a potom si musel pohľadať rodinu. Žiaci si následne prečítali inštrukcie o ich životných pomeroch a politických názoroch. Hneď nato mali za úlohu nakresliť si dom, prípadne statok, v ktorom žila ich rodina. Ku každému príbytku boli priradené domáce zvieratá, ktorých množstvo záviselo od finančnej situácie rodiny. Po chvíli sa každá skupina predstavila celej dedine a potom sa jednotlivé domácností zúčastnili volieb v roku 1948. Keď Československo ovládla komunistická strana, tak sa rodiny individuálne museli rozhodnúť, či odovzdajú svoje zvieratá do jednotných roľníckych družstiev. Počas krátkych vstupov lektorov sa následne žiaci dozvedeli, ako v tej dobe fungovali pomery, ktoré ovplyvňovali ľudí. Na záver sa rozhodovali, čo sa stane s ľuďmi, ktorí neodovzdali svoj dobytok – boli vysťahovaní. Žiaci sa museli rozhodnúť, či pomôžu ľuďom z dediny, ktorí sa museli vysťahovať alebo budú myslieť len na seba a svoje záujmy.
Cez skutočné príbehy prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí, workshopy približovali dilemy, ktorým ľudia v tom čase čelili. V závere workshopov lektori viedli so žiakmi diskusiu, kde žiaci vyjadrovali zážitky z workshopu, hovorili o osobnom a najmä uvažovali o nedávnej histórii Slovenska a veľmi konštruktívne prepájali nedávne časy so súčasnosťou, v ktorej stále bojujeme s prežitkami totality a ohrozeniami slobody.
Mgr. Zuzana Haluščáková, PaedDr. Martin Pakanec