V pondelok 15. októbra 2018 siedmaci a ôsmaci opustili školské lavice, aby si rozšírili poznatky o osobnosti blízko spätej so slovenskými dejinami – Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Prvý cieľ našej cesty bola dedinka Košariská, kde sa nachádza rodný dom Milana Rastislava Štefánika. Ide o memoriálne múzeum, ktoré prostredníctvom svojej expozície podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. Expozícia bola veľmi pútavá a aj rozprávanie sprievodcu o živote a diele tohto slovenského velikána žiakov zaujalo. Milan Rastislav Štefánik bol žiakom predstavený ako človek s pozitívami, ktorý dokázal trpieť, ale aj milovať, ako obdivovateľ krás i nebeskej oblohy, znalec umenia a krásnej literatúry, ale aj vedec, cestovateľ, vojak, politik, diplomat. Žiaci mali možnosť vidieť Štefánikov lodný kufor, ďalekohľad, cestovnú žehličku, generálsku čiapku či predmety z miesta havárie lietadla: Štefánikovu leteckú bundu, ktorú mal oblečenú v čase havárie lietadla, osobný kufrík s jeho iniciálami a predmety cudzokrajnej etnografie, ktoré si ako vášnivý zberateľ priniesol z ciest po svete. Všetci sme si z rodného domu odniesli Štefánikovo motto - „Veriť, milovať, pracovať“. Po prezretí expozície a evanjelického kostola sme vyrazili za Štefánikom na Bradlo. Mohyla M. R. Štefánika sa nám ukázala v celej svojej kráse a dôstojnosti. Preliezli sme ju krížom-krážom. Nachádza na vrchu Bradlo týčiacom sa v nadmorskej výške 543 m medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská. Z Bradla sme mali nádherný výhľad na okolitú krajinu. Vďaka slnečnému počasiu sme si mohli užiť krásny výhľad na okolitú krajinu.
Ďalšia naša zástavka bola v obci Prietrž – časť Podhorie. PETRUS papier je jedinou manufaktúrou na Slovensku, ktorá po dlhej odmlke obnovila ručnú výrobu papiera u nás. Papier vyrába bez spracovania drevenej celulózy. Hlavnou surovinou pri výrobe je tu bavlna, ktorá zvyšuje odolnosť a trvanlivosť papiera. Na vysvetlenie: manufaktúra (z lat. manus = ruka + factura = robenie) je veľký podnik (dielňa), v ktorom sa tovar vyrába do veľkej miery ručne. Na zaujímavej prednáške sme sa dozvedeli na čo všetko sa v minulosti písalo, kde a ako sa začal vyrábať papier. Súčasťou prednášky boli aj ukážky rôznych druhov papiera aj niekoľko otázok, na ktoré hľadali žiaci odpovede vo svojich vedomostiach. Potom prišla dlho očakávaná chvíľa – sami žiaci a učitelia si svoj originálny papier aj vlastnoručne vyrobili a dozdobili čerstvými lúčnymi kvetmi. Počkali sme pár dní, kým sa papier vysušil a dnes sa môžeme vlastnoručne vyrobeným papierom pochváliť.
Aj keď cesta domov bola dlhá, všetkým ubehla rýchlo, pretože všetci boli plní zážitkov.
Opäť sme mohli bližšie nazrieť do našich slovenských dejín. Príjemne naladení sme sa šťastne vrátili do školy, aby sme sa so svojimi zážitkami mohli podeliť s ostatnými žiakmi.
PaedDr. Martin Pakanec, Mgr. Jana Janíková, Mgr. Anna Bukovanová