K medzinárodnému dňu školských knižníc sme sa zapojili do celoslovenského projektu pod názvom Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice "Skutočné knižnice - skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska".
Naším cieľom a snahou bolo zapojiť všetkých do čítania na tému vznik Československa, zábavnými i netradičnými formami vzbudiť v deťoch chuť do čítania a získavania vedomostí.
Svojimi tvorivými aktivitami sme zamerali pozornosť hlavne na významnú osobnosť našich dejín Milana Rastislava Štefánika. K čítaniu žiaci pripojili svoje zručnosti a vedomosti o tejto téme. Vyrábali rôzne plagáty, poštové známky, vytvorili vlajky krajín, ktoré M.R. Štefánik navštívil. Starší i mladší žiaci vyrábali lietadlá. V niektorých ročníkoch si žiaci vytvárali prezentácie o krajinách, ktoré Štefánik navštívil, čítali básne. Technikou montáže sme zväčšili fotografie z exkurzie v Brezovej pod Bradlom, kde sa nachádza mohyla M.R. Štefánika. Žiaci zábavnou formou stavali interaktívne puzzle s podobou Štefánika a replikou jeho lietadla. Mladší žiaci vyrobili knihu maľovaného čítania. Ďalšia trieda sa venovala výtvarnému spracovaniu portrétu Štefánika, ktoré predstavovalo jeho život bohatý na zážitky, tvorbu, ideu, zanietenie. Okrem toho si na internete vyhľadávali citácie nášho dejateľa.
Na druhom stupni sme sa rozhodli zapojiť žiakov do vytvorenia projektov aj v anglickom jazyku. Spracovali Štefánikov rodokmeň. Táto významná osobnosť našich dejín ovládala až 8 jazykov, samozrejme aj anglický jazyk, pretože M. R. Štefánik pracoval v Oxforde.
Naši ôsmaci a deviataci sa zúčastnili prednášky o 1. svetovej vojne s pánom Tomášom Adamčíkom, Mgr., PhD.
Žiačka 8.A Anna Letová vymyslela anketu pre našich spoluobčanov a v popoludňajších hodinách sme vyrazili do ulíc, aby sme sa dozvedeli, aké vedomosti o našej histórii majú naši spoluobčania. Oslovili sme 10 respondentov vo veku od 18- 67 rokov, ktorí si našli pre nás čas a vyplnili kvíz o 1. svetovej vojne a vzniku Československa. Po vyhodnotení ankety môžeme vyjadriť, že vo vedomostiach o minulosti našej vlasti máme určité nedostatky.
Veríme, že si žiaci dlhodobo uchovajú poznatky o vzniku prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Priestory školy sú vyzdobené plagátmi, fotografiami, upútavkami, výtvarnými prácami, ktoré vyjadrujú a napĺňajú celé poslanie a cieľ projektu.
Poďakovanie patrí všetkým pedagógom, ktorí tomuto podujatiu venovali čas a viedli žiakov k čítaniu a poznávaniu našej histórie.
Mgr. Jana Janíková s pedagógmi ZŠ Staškov