• Školský špeciálny pedagóg

          • Metódy výučby matematiky

          • Pri výučbe matematiky majú žiaci s poruchou pozornosti problémy hlavne s tým, že počítajú nepozorne, nepresne, nedokážu čísla pri počtových operáciách v zošite správne zoradiť, problematické je pre tieto deti usporiadanie úloh, ich odpisovanie z tabule alebo učebnice, nevenujú dostatočnú pozornosť operačným znamienkam, ťažko si pamätajú a vybavujú základné údaje. Veľa žiakov má strach z hodín matematiky, trpia malou sebaúctou, lebo sa im nedarí chápať matematický jazyk a matematické pojmy, aj keď majú dobrú priestorovú orientáciu, logické myslenie. Pri výučbe matematiky je dôležité zvlášť žiakom s poruchami učenia a správania, teda aj žiakom s poruchami pozornosti, interpretovať učivo v kontexte, ktorý dáva zmysel, učiteľ by nemal zdôrazňovať postupy bez toho, aby sa nevzťahovali k situáciám, v ktorých sa vyžadujú, žiaci by mali vedieť, čo sa učia, prečo sa to učia. Je dobré, ak majú možnosť žiaci povedať svoju úvahu a metódu, ktorú použili pri riešení úloh. Učiteľ by mal výučbu matematiky usporiadať tak, aby mali žiaci čas s problémami sa popasovať , aby mohli hľadať svoj vlastný postup riešenia a svoje vlastné výsledky zhodnotiť. Pri vyhodnotení a vypočutí jednotlivých úvah a postupov riešenia si žiaci uvedomia, že úlohy sa dajú riešiť rôznymi spôsobmi, že žiaden „jedine správny“ spôsob neexistuje.

            K typickým metódam riešenia úloh patria:

            o    hľadanie pravidelností,

            o    zostavovanie tabuliek,

            o    vytvorenie usporiadaného systému,

            o    názorne predvedenie problému,

            o    nakreslenie obrázku,

            o    využitie rôznych predmetov,

            o    odhadovanie výsledkov a spätná kontrola,

            o    zostavovanie rovníc,

            o    vyriešenie jednoduchšieho /alebo/ podobného problému,

            o    vytvorenie modelu,

            o    vylúčenie niektorých možností.

            Učiteľ na hodine matematiky by nemal žiakom predkladať hotové vzorce, algoritmy, nemal by vysvetľovať, ako sa dá úloha pomocou vzorcov a algoritmov vyriešiť, ale učiteľ problém názorne rozoberie a vedie žiakov k tomu, aby v spolupráci s ostatnými žiakmi objavili vlastný spôsob riešenia. Najdôležitejšie je, že učiteľ žiakov povzbudzuje, aby k riešeniu využívali najrôznejšie prístupy a metódy a uzná platnosť týchto metód. Tieto metódy a prístupy vo výučbe matematiky zaistia u žiakov s poruchami pozornosti, že žiaci sú vysoko motivovaní, vidia zmysel matematických pojmov a lepšie ich chápu, výučba žiakov „nestraší“, ale podnecuje ich. Interaktívne a kooperatívne práce v skupinách zaistia, že sa žiaci výučby aktívne zúčastnia, sú tak lepšie sústredení, a tak rastie ich sebaúcta. Výučba sa zameriava na silné stránky žiaka a berie ohľad na rôzne štýly učenia. Vhodné je používať k precvičeniu matematických zručnostípočítačové programy, ktoré matematické zručnosti precvičujú zábavnou formou a počítačové programy sú schopné udržať pozornosť žiakov vďaka rýchle meniacim sa podnetom. Osvedčil sa i matematický denník, kde si žiaci zaznamenávajú svoje myšlienky, úvahy, otázky, spôsoby chápania matematických pojmov takzvanou metódou ZaMyNaP : „ Zapíš myšlienku na papier“. Pre učiteľa je dôležité pri kontrole matematického denníka, či žiak chápal matematický pojem pred vysvetlením látky, alebo po vysvetlení látky.

            Pri matematických previerkach je nutné, aby učiteľ žiakom s poruchou pozornosti poskytol viac času, tak sa budú žiaci lepšie sústrediť a nebudú robiť chyby z nepozornosti. Žiaci s poruchou pozornosti majú problém so zvládnutím násobilky, násobilku v zásade ovládajú, ale na previerke, kedy sú limitovaní časom, nedokážu zvládnuť zadané úlohy, preto je nutné u týchto žiakov zvládnutie násobilky preveriť ústne. Pri počítaní matematických úloh je vhodné žiakom zredukovať počet úloh, nie je nutné, aby žiak pre dostatočné pochopenie a precvičenie vyrátal všetky príklady, ale chybne, nepresne, nedbalo a nečitateľné. Oveľa lepšie je, ak vypracuje z desiatich príkladov päť, ktoré budú vyrátané správne a úhľadne. Učiteľ sa so žiakom môže dohodnúť, že počíta len párne úlohy. Žiakom výrazne pomáha, ak sú operačné znamienka vyznačené farebne, zvlášť vtedy, keď v  úlohe nastáva zmena v matematických operáciách. Každodenné používanie spätného projektora na hodinách matematiky, žiakov s poruchami pozornosti /a nielen im, ale všetkým žiakom/ uľahčí prácu na hodine. Spätný projektor žiakom pomáha vizuálne znázorniť a pochopiť abstraktné matematické pojmy.

            • Didaktické hry z matematiky posilňujúce pozornosť

            Samoobsluha

            Cieľ: Upevniť pamäťové sčítanie, odčítanie, upevniť pozornosť

            1. Žiaci ukladajú na lavicu makety mincí a bankoviek podľa zadania učiteľa.

            2. Na magnetickej tabuli sú rozložené rôzne predmety /tovar/, žiaci ukladajú potrebnú sumu peňazí na lavicu, učiteľ vždy určí, ktorý tovar má žiak zaplatiť.

             

            Stratila sa čiapka

            Cieľ: Cvičiť pohotovosť a postreh

            Postup: Do hry je zapojená celá trieda. Každý žiak má svoje číslo/ napr. 20 žiakov – 20 čísel/. Učiteľ si na tabuľu zapíše čísla, hra začína slovami : „Stratila sa čiapka má ju číslo 7“. Žiak, ktorý má uvedené číslo, musí hneď reagovať: “Ja ju nemám, má ju číslo 13“.Z hry vypadáva ten žiak, ktorý neskoro zareaguje, alebo povie číslo, ktoré nehrá.

             

            Sčítací priatelia

            Cieľ: Upevniť sčítanie čísel v hre, posilniť pozornosť

            Postup: Učiteľ rozdelí medzi žiakov sčítance a ich súčty. Potom učiteľ povie niektoré sčítance a žiaci s týmito sčítancami sa postavia. Žiak, ktorý má príslušný súčet, sa postaví a doplní príklad. Hra sa môže hrať i opačne. Povie sa súčet a žiaci hľadajú sčítance.

             

            Snehulienka a sedem trpaslíkov

            Cieľ: Precvičovanie pojmov prvý, posledný, pred, za, hneď pred, hneď za a pod., cvičenie pozornosti

            Postup: Žiaci rozprávku poznajú /môžeme použiť i rozprávku O repe/ a ich úlohou bude odpovedať na otázku. Kto je prvý ? Kto je posledný ? Kto je hneď pred a pod.

             

            Z rozprávky do rozprávky

            Cieľ: Reťazové počítanie – určiť konečný počet vecí / predmetov /, posilnenie pozornosti

            Postup: Žiakom rozdáme vymyslenú rozprávku o princeznej a drakovi, ktorú zachráni princ. Princ odtína drakovi hlavy, ktoré opäť prirastú, odpadnú atď. Deti majú zdvihnúť kartičku s číslom správnej odpovede po troch – štyroch úkonoch.

             

            Kalkulačka

            Cieľ: Precvičovanie sčítanie a odčítania, cvičenie pozornosti

            Postup: Žiaci dostanú na papieri číslice zvisle i vodorovne v rôznom poradí. Ich úlohou je zakrúžkovať dvojice čísel podľa zadania napr. číslo 17 /žiaci zakrúžkujú dvojicu čísel so súčtom 17/. Môžeme zadať úlohu aj na základe odčítania čísel, použiť môžeme i násobenie, delenie.

             

            Trikrát hádž

            Cieľ: Precvičovanie sčítania a odčítania čísel v obore do 1000, zložiť a rozložiť trojciferné alebo viacciferné číslo, rozvoj pozornosti

            Postup: Učiteľ hodí kocku trikrát za sebou. Prvé padnuté číslo predstavuje počet stoviek, druhé počet desiatok, tretie počet jednotiek. Žiaci číslo zapíšu. Potom sa hádže opäť trikrát, opäť sa zapíše trojciferné číslo a zadá sa odčítanie alebo sčítanie.

             

            Počtári

            Cieľ: Vedieť vymenovať stúpajúci a klesajúci číselný rad, rozvoj pozornosti

            Postup: Žiaci sedia v lavici alebo v kruhu. Pred začiatkom hry sa dohodne, ktoré číslo alebo čísla nahradia slovom „bum“. Keď sa zvolí číslo 5, tak „bum“ hovoríme aj pri desiatkových resp. vyšších číslach končiacich na 5. Kto sa pomýli, vypadá z hry.

             

            Stavanie domčekov

            Cieľ: Rozvíjať abstraktné, pružné a pohotové myslenie

            Postup: Žiakom určíme číslo, napr. 135. Z jeho troch číslic majú vytvoriť číslo najväčšie a najmenšie a odčítať ich navzájom /vytvárajú tak domčeky/, úlohou žiakov je postaviť domček napr. s piatimi poschodiami.